Mamy przyjemność przekazać w wasze ręce raport dotyczący limitu kar umownych w zamówieniach publicznych. Temat aktualnie ważki, zarówno w kontekście ryzyk takiej odpowiedzialności, jak również prawidłowości szacowania cen ofertowych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
Raport: PZP – Limit kar umownych w zamówieniach publicznych
Kary umowne dorobiły się szeregu opracowań, głównie naukowych. Były też przedmiotem tysięcy orzeczeń sądów. W raporcie nie zajmujemy się funkcją czy też charakterem kary umownej. Zainteresował nas wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 22 sierpnia 2023 roku („wyrok KIO”), w którym Izba musiała zmierzyć się z instytucją znaną w zasadzie tylko Prawu zamówień publicznych – a mianowicie wysokością limitu kar umownych w projekcie umowy.
W treści raportu
Bezpośrednio w treści naszego raportu znajdziecie krótkie omówienie wyroku KIO. Zajmiemy się też kwestią tego, czy taki wyrok ma wpływ – a jeśli tak, to jaki – na treść przyszłych umów o zamówienie publiczne. Prezentujemy różne kategorie kar umownych z praktycznym omówieniem ich zastosowania w treści umowy.
„Maksymalna wysokość kar nie może być określana na poziomie, który może być traktowany jako rażąco wygórowany w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia czy ewentualnych zagrożeń związanych z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, w tym możliwości powstania lub rozmiarów szkody. Ponoszone kary umowne powinny być odczuwalne, ale nie w stopniu, który może powodować uznanie niecelowości wykonania umowy” – wyrok KIO.
Autorzy
Wraz z Hubertem Wiśniewskim jesteśmy pasjonatami Prawa zamówień publicznych – w moim przypadku trwa to nieprzerwanie od 20 lat. Współtworzyliśmy wiele branżowych wydarzeń oraz artykułów poświęconych zagadnieniom z obszary zamówień publicznych. Dziękujemy za zainteresowanie raportem i zapraszamy do cyklicznych odwiedzin – w przygotowaniu są już kolejne raporty.
- Sebastian Pietrzyk – Adwokat, ekspert PZP
- Hubert Wiśniewski – Radca prawny, Counsel, Gessel