Wydaje się, że najwięcej kontrowersji budzi rozwiązanie, zgodnie z którym wszystkie dowody powinny być złożone przed rozprawą. W tym kontekście należy przypomnieć, iż obecnie tę kwestię reguluje PZP w treści przepisu art. 535 oraz 541 w następujący sposób:
„Dowody na poparcie swoich twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej, strony i uczestnicy postępowania odwoławczego mogą przedstawiać aż do zamknięcia rozprawy” – art. 535 PZP.
„Izba odmawia przeprowadzenia wnioskowanych dowodów, jeżeli fakty będące ich przedmiotem zostały już stwierdzone innymi dowodami lub gdy zostały powołane jedynie dla zwłoki.” – art. 541 PZP.
W pierwszej wersji Ustawy zaproponowano następujące rozwiązanie: „Dowody na poparcie swoich twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej, strony i uczestnicy postępowania odwoławczego przedstawiają wraz z odwołaniem, odpowiedzią na odwołanie, przystąpieniem do postępowania odwoławczego lub wraz z innym pismem wniesionym najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym wyznaczono termin rozprawy lub posiedzenia, o którym mowa w art. 545 ust. 1, pod rygorem utraty prawa powoływania dowodów w toku postępowania odwoławczego,”
Zatem w ocenie ustawodawcy, obecna praktyka składania dowodów aż do zamknięcia rozprawy, co niejednokrotnie paraliżowało sprawne jej przeprowadzenie, miała zostać „ukrócona” poprzez ustanowienie dnia ostatecznego na złożenie dowodów przez strony i ich uczestników – na dzień przed rozprawą.
Propozycja ta spotkała się z krytyką podczas konsultacji społecznych, na którą projektodawca udzielił następujących wyjaśnień: „Projektowane przepisy w zakresie prekluzji dowodowej mają na celu utrzymanie kontradyktoryjności w postępowaniu odwoławczym niezależnie od sposobu prowadzenia rozpraw przez KIO, ale nie przewidują bezwzględnej prekluzji dowodowej. Celem projektowanych rozwiązań jest ograniczenie praktyki składania i zapoznawania się z dowodami podczas rozprawy, co utrudnia ustosunkowanie się do nich przez pozostałe strony i uczestników postępowania odwoławczego. Odnosząc się do uwagi w zakresie ewentualnego przyjęcia złagodzonej postaci prekluzji dowodowej należy wyjaśnić, że doprecyzowana zostanie treść projektowanego art. 535 ust. 1 ustawy Pzp w taki sposób, aby jednoznacznie wynikało z niego, że dowody będą mogły być składane najpóźniej na dzień przed wyznaczonym terminem rozprawy”[2]
Aktualnie wprowadzono ustęp 2 do projektowanego nowego art. 535 PZP, zgodnie z którym „W przypadku, gdy wcześniejsze pozyskanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej nie było możliwe lub konieczność ich powołania wynikła w toku postępowania odwoławczego, strony i uczestnicy postępowania odwoławczego mogą przedstawiać te dowody do zamknięcia rozprawy.”
W mojej ocenie projektowana zmiana w dalszym ciągu pozostaje dyskusyjna i będzie wykorzystywana przez uczestników postępowania odwoławczego, którzy będą się powoływali na brak możliwości przedstawienia dowodów, z uwagi na przykład na reakcję drugiej strony, która przedstawia dowody w oparciu o treść ust. 2 art. 535 PZP. Co więcej, proponowana regulacja wprowadza dysproporcje w zakresie poszczególnych terminów, w szczególności wskazując, iż zgłoszenie wszelkich dowodów w przypadku przystępującego do postępowania odwoławczego powinno nastąpić już w przystąpieniu – które powinno zostać zgłoszone w terminie 3 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wniesieniu odwołania (w pierwotnej wersji Ustawy proponowano skrócenie tego terminu do 2 dni), niezależnie od tego, że Ustawa przewiduje możliwość złożenia dowodów najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozprawy. W tym zakresie zasadnym byłoby wydłużenie terminu na przystąpienie do postępowania odwoławczego.